Nasze hobby
 About us

Witajcie!

Wszystko zaczęło się około roku 1990. Nasz syn Łukasz chodził wtedy do szkoły podstawowej. Koledzy zbierali puszki, więc on też zaczął przynosić do domu różne okazy. Na początku były to puszki po napojach
o pojemności 0,33 ltr. Później pojawiły się puszki po piwie o pojemności 0,5 ltr. Kiedy zaczęły spadać z meblościanki przy najmniejszym jej poruszeniu, trzeba było podjąć decyzję: wyrzucamy wszystko albo....

No i tak powstał pierwszy regał na około 120 sztuk. Dziś wszystkie regały mogą pomieścić około 4800 sztuk w trzech pokojach.

Puszki zbieramy całą rodziną, a ich porządkowaniem, fotografowaniem i tworzeniem witryny internetowej zajmuję się ja. Dzisiejszy stan to około 6000 sztuk, w tym ponad 2000 to puszki polskich browarów. Pozostałe pochodzą niemal ze wszystkich krajów Europy, poza tym mamy puszki z Australii, Japonii, Tajlandii, Jordanii, Tunezji, Maroka, Angoli, Tanzanii, Togo, RPA, USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Chile i innych egzotycznych krajów, łącznie 85 państw.

Kolekcja ma dla nas przede wszystkim wartość wizualną i hobbystyczną. Po prostu się nią bawimy, i oby trwało to jak najdłużej. A że  świat kolekcjonerów jest ciekawy, współpracujemy z wieloma z nich w kraju, czasem również z tymi ze Świata. W tym miejscu wszystkich Was pozdrawiam. W Polsce to przede wszystkim Poznań, Wadowice, Strzegom, Rybnik, Racibórz, Warszawa.
Należymy także do klubu OCOC- One Can One Country.

Prawdopodobnie najstarszym eksponatem naszej kolekcji jest stalowa puszka po piwie Rheingold Extra Dry Lager Beer wyprodukowana w Liebmann Breweries Inc. New York, USA w okresie między 1950 a 1957 (niestety nie jest datowana, a informacja pochodzi od kolekcjonerów z USA). Puszka została znaleziona podczas remontu domu w dzielnicy Brooklynn w Nowym Jorku w 2010 roku. Posiadamy ją dzięki uprzejmości Gruzina Gurama Berianidze, którego serdecznie pozdrawiamy.

        

Na zakończenie przedstawiam fotografię kufla wykonanego w 1975 roku w Zakładach Przemysłu Porcelanowego "Chodzież" z okazji 130-lecia Browaru Okocim. Kufel jest pamiątką rodzinną i nie jest przeznaczony do wymiany ani sprzedaży.

 

Zapraszam wszystkich kolekcjonerów, ludzi pracujących przy produkcji puszek, albo związanych z przemysłem piwowarskim do piwnej zabawy. Jeśli ktoś zechce zlikwidować istniejący w domu, a nikomu już niepotrzebny zbiór puszek, wystarczy napisać do mnie, a na pewno się zainteresuję.
                                                                                       

                                                                                                                     Ireneusz K*****k